kumru haber logo ile ilgili görsel sonucu Sayfamızda Yer Almasını İstediğiniz Her Türlü Bilgi Ulaştırın,Yayınlayalım. (kumruhaber@gmail.com)

DENEME RESİM KOYMA....

DENEME RESİM KOYMA....

Google Plus Card Widget

Google Plus Card Widget

Auto Fb Page Inviter Script

Auto Fb Page Inviter Script

KUMRU AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI YUSUF YALÇUVA OLARAK DUYURULDU. KUMRU'MUZA HAYIRLI OLSUN!

Yusuf YALÇOVA Kumru Ak Parti Belediye Başkan Adayı

*** ©© Bekir Akkaya Blogspot Copyright 1999 ©© - Tüm metin, resim ve içeriğin hakları https://bekirakkaya.blogspot.com.tr/ (BEKİR AKKAY...

KUMRU - FATSA, ARASI GİDİŞ - GELİŞ BAŞKANLIĞINA BUGÜN İÇİN SON VERİLDİ. HAYIRLI OLSUN!

ÖnizlemeÖnizleme Önizleme Önizleme
Hep dedik, Fatsa'dan gidip - gelmekle Kumru'da Belediye Başkanlığı yapılmaz diye. Ve bugün için bu duruma son verildi. Bundan sonra yasal bir mani olmasa da diğer kurumlarda ve hatta daire amirlerinin bu gidiş gelişleri Kumru adına hep konu edilecektir. Memurların bir ölçüde gidiş gelişleri normal olsa da müdürlerin bu gidip gelmeleri pek doğru değil. Böyle bir durumu olanlar bu göreve talip olmamalıdır. Cidden Kumru'da görev yapıp Fatsa ve Ünye gibi yerlerde ikamet etmekle Kumru'ya pek hizmet açısından hiç bir faydası olmadığı kesindir.
***************************************************

20 Ocak 2015

İsmet Erçal ve Kumru/Bekir Akkaya

          Seyfi Dizek,   İsmet Erçal'la ilgili 2005 yılında yazdığım  bir yazıdan alıntı yaparak "Küşnefak Kayası" ile ilgili yazdığı yazıda ismimi zikrederek alıntı yapması ve yazıya bağlantı   vermesi üzerine  bundan on yıl önce yazdığım yazıyı sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum.

             Seyfi Dizek benim on yıl önce yazdığım yazıyı benim gözüme sokarcasına işaretlemesi ve işte Bekir Akkaya'nın göklere çıkardığı İsmet Erçal Küşnefak Kayası'nı yağma ediyor iması oluştursa da ben şahsen o yazının bugün de  arkasındayım ve ben İsmet Erçal'la ilgili aynı kanaati taşıyorum.
            Olup bitenlerden pek bilgim yok.  Ancak muhalefet olacağım ve ben hep karşıyı suçlayacağım mantığı ile duruma yaklaşmayı doğru bulmam.  Seyfi Kardeşimiz bir yıldır bir şeylerin derdinde...İşi gücü muhalefet edip aklınca karşı olduklarını
suçlamak ve bir şeyler söyleme peşinde...Şimdi eğer İsmet Erçal'ın Küşnefak Kayasını yıkma gibi bir planı yoksa ve bu yalansa Seyfi Dizek bu durumda ne yapar?
             Ben şahsen bu konuda hiç bir bilgim yok. Arşivimde kalması adına önce Küşnefak Kayası ile ilgili Seyfi Dizek'in yazdıklarını ve sonra kendimin İsmet Erçalla ilgili 2005 yılında yazdığım yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum...Kumrudan sevgi ve selamlar...Bekir AKKAYA/20 Ocak 2015/KUMRU
*******************

İşte Seyfi Dizek'in Yazdıkları

"Bu bayrak ,Buradan insin" Sorun değil.

Kumru’da herkesin bildiği,Küşnefak Kalesi yada Kayası olarak bilinen bir yer var. Nerede ise Kumrulu her öğrencinin en az bir kez gittiği,gezdiği,mesire alanı olarak kullanılan. Yabancı misafirlerimizi gezdirmeye götürdüğümüz. Kumrunun sembolleri arasında bir yer.
Şimdi,çok değerli “kayası” ya da kayanın altındaki mağaradan çıkması muhtemel “meta” için harap edilmek istenen yer. Bölge insanımız açısından “taş” parçasından başka anlamları da olan burası sit alanından çıkarılıp özel ve bir o kadar da öz bir işletmemiz tarafından taşı sıkılıp parası çıkarılmak isteniyor.

İşin garip tarafı Kumruya kültürel ve tarihi adına katkısı bulunan İsmet Erçal beyefendi tarafından taş ocağı! Yapılmak isteniyor. İsmet bey kendi sitesi (http://ismetercal.com.tr/haberler/ismet-ercal-ve-kumru.html ) üzerinde 2005 tarihli Bekir Akkaya yazısında buranın mitolojik ,tarihi kültürel dokusunu dile getiriyor. Ne hikmet ki, bu zaman zarfında kültür, para kazanma-kazandırma arzusunun ta gerilerinde kalmış görünüyor. Belki iyi niyetle, memlekete iş imkanı kazandırmak için değerlerimiz “taş” zannedilip ,toz edilmek isteniyor.
Bu bölgede tek olan Şimşirlik burası. Zirveye kadar yürümek istediğinizde içinden geçtiğiniz şimşirlikler bir harika. Aynı şimşirlik içinde kayaların oluşturduğu basit mağaralar,yaz aylarında serin havanın gelmesine sebep oluyor. Anlatılmaz yaşanır denilecek bu hava sirkülasyonu sadece burada var. Yaz ortalarında bile şimşirlikte oluşan yosunları anlatacak kelimeleri bulamıyorum.

Burası bizim için “taş” ve “kaya”’dan daha öte bir şey. Bir çoğumuzun anıları,hatıraları çok sık gitmesek bile hülyalarını süsler burası. Yıllar sonra burada harikulade bir şimşirlik var idi, kayası-kalesi de bir başka güzeldi demek istemiyoruz. Bu kelimeleri gelecekte söylediğimizde,belki birileri üç beş kuruş daha kazanmış,hatta ölmüş dahi olsalar,hiçbir şey şimdiki kadar güzel olmayacak.

Siyasi irade köylümüzün arkasında değil. Olabilecek özgül ağırlıklarını da bu birkaç gün gösterecek. İçlerinden “buraya yazık oluyor” diyenler,dışlarında dillerine kelepçe de vurabilirler. Vicdanlar zamanla sızlasa da “iş işten geçtikten sonra” kimse kendini temiz zannetmesin.

Aşağıda 2005 yılında yazılmış yazının ,Taşı bize göre kuma,onlara göre paraya çevireceklerin sitesinden alıntı var. Belki yanlış bilgilendirildiğimiz için bu tepkiyi veriyoruz. Hata eden taraf biz olalım istiyoruz. Neticede birileri üç beş kuruş kazanacak diye,değer mi ?
Taş mı ? Toprak mı ? En değersiz şeyimiz beklide,Kumru Çeyil-Küşnefak kalesini,şimşir sembolünü, yani RUHUNU kaybediyor.
------------------

İşte kendi sitelerindeki o yazıdan bir bölüm
"Kumru'da efsane deyince İsmet Erçal'ın akla gelmemesi mümkün değil. Kumru ile ilgili çok sayıda efsane bilen İsmet Erçal iki efsaneyi gündemden hiç düşürmedi. Biri Kuşkayası'nda bulunan ay ve yıldız görüntüsü ve burada bulunan tonlarca altın. Hele de Küşnefak Kayası ile Kuşkayası arasındaki ilişkili efsane mutlaka İsmet Erçal tarafından dinlenilmeli. "

****************************

Ve Ben Bekir Akkaya'nın 2005 yılında yazdığım O Yazı


İSMET ERÇAL VE KUMRU

Yazan:  | 0 Yorum
DEĞİŞMEYEN GERÇEK
Dizleri üstünde yaşamaktansa, ayakları üstünde ölmek yeğdir.*****Emiliano Zapata
Doğum ve ölüm. Yaratılan tüm varlıklar için değişmeyen bir kanun. Canlılık dediğimiz yaşamada bu ikisinin arasında geçen süredir. Ruhların “evet Rabbimizsin” dediği ilk yaratılma hadisesinden kıyamete kadar geçen süre ise inanç boyutundaki bir zaman dilimidir. Zaman ise sırlarla dolu bir kavram olup, yaşama süresi ise kişinin inancına göre farklı bir anlam kazanmaktadır. Mesela “atmış yaşında vefat etti” cümlesi bizim takvimlerimizle ve de bizde oluşan zaman dilimi ile çok sınırlı kalmaktadır. Oysa ahiret inancı olan biri için ölümle hayat sınırlı olmayıp, doğumla da başlamış değildir. Bir şeyin varlığı ise kimsenin inanmaması ile de yok olması mümkün değildir.
RUH VE BEDEN İLİŞKİSİ
Ruhla bedenin bir arada oluşu doğumla başlamaktadır. Ruh ise çok önceden yaratılmıştır. Bedenle ruhun bir araya gelişi ile doğum ve ruhla bedenin ayrılışı ile ölüm hadisesi gerçekleşmektedir. Bedene bizim algıladığımız türden canlılık veren ruh olduğu gün gibi aşikardır. Ve insanoğlu ahirette de bedenle ruhun bir arada olduğu dönemden hesaba çekilecektir. Zerre kadar hayır ve şerden…
ÖMÜR YILLA DEĞİL, VERİMLİLİKLE ÖLÇÜLMELİDİR
Dünya hayatında hangi türden zaman dilimi söz konusu olursa olsun yapılanlar ve yaşanılanlar çok önemlidir. Bu zaman diliminde birey olarak insanlar diğer canlılar gibi yaşar ve ölürler. Ancak diğer canlılardan insanın en önemli özelliği dünya hayatındaki doğum ile ölüm arasındaki süreyi nasıl yaşadıkları ile anlam kazanır. Sade bir dille kimi insanlar yaşarlar diğer canlılar gibi sadece kendileri için, hatta diğer canlılar fayda noktasında insandan çok önde bir durumdadır. Kimi insanlar da var oldukları zaman diliminde hem kendilerine ve hem de çevresine yararlı oldukları gibi, yaptıkları ile öldükten sonra da yararlarını sürdürürler. Bu noktada bir ampulü veya bir bilgisayarın yapımında en ufak emeği geçenleri örnek olarak gösterebiliriz. Kendileri öldükleri halde yararlılıkları dünya var oldukça devam eder. Verimsiz ve hep tüketen toplumlarla ne gelişme ne de ilerleme mümkün değildir. Toplumda her zaman diliminde bu tür insanlar olmasa belki de dünyanın sonu demektir. Kıyamete kadar bu süreç devam edecek, ahirette de bu tür insanlar mükafatlandırılacaktır. Asıl olan tüketici değil, üretici olmaktır. Önemli olan almak değil vermektir. Vermeye niyet edenin hep karlı çıktığı da bir gerçektir. Genelde cimrilik yoksulluğu da beraberinde getirir. Yani “az tamah eden çok zarar görür. ” Ve dünyada da ve öldükten sonra da canlı olanlar ve gerçek manada yaşayanlar başkalarına faydalı olan insanlar olacaktır. Kısacası verimli olmak bu dünya içinde ahret için de yaşamanın ve var olmanın birinci derecede şartıdır. Hiç unutulmamalıdır ki ” yapamadıklarımızdan değil, yapma gücümüz olduğu halde yapmadıklarımızdan sorgulanacağız. ”
ÜRETENLERLE TÜKETENLERİN FARKI YA DA KENDİ DURUMUMUZ
Her insan her şeyi yapmakla mükellef değildir. Zaten her şey de herkes için değildir. Önemli olan insanın gücü yettiği şeyi yapmasıdır. Bu noktada yapılanın küçük veya büyük diye tarifi söz konusu olamaz. Önemli olan gücü yettiği kadar yapma becerisidir. Elinde çok imkanlar ve güçler olduğu halde hiç bir şey yapmayanlardır asıl irdelenmesi gerekenler. İşin en gülünç noktası ise bu noktada bulunanlar sorumluluklarını eleştiri yaparak ve yüksek ses çıkartarak gizlemeye çalışırlar. Üstelik hiç bir şey yapmadıkları halde bir şey yapma çabası içersinde olanları küçümseme gibi basit hesaplar içersinde olanlar için o kadar söz söylenmiş ki, biz burada hiç birini ifade etmeyeceğiz.
Bana göre sözünden nefret etsem de yine de bu cümleyi burada söz konusu etmiş olayım. Ben diyorum ki, ibadetlerin asıl gayesi nefse hakim olarak kin, garez, hasetten insanları alı koymaktır. Haset ve çekememe her kötülüğün başı gibime geliyor. Neticede yok olma pahasına eleştiri ve alı koymaların temelinde haset mevcuttur. Oysa ki gücü yettiği halde hiç bir şey yapmayanların ya da yan gelip keyif çatanların hiç bir şey deme hakları olamaz. Bu olsa olsa çekememenin bir göstergesidir.
Peki bu tür olumsuz yaklaşımlar oluyor diye bir şey yapmamak olur mu? Olmaz… Olmadığı içindir bizim bu yazdıklarımız ve çizdiklerimiz. Niyetlerimizin hak katında kabul olacağına inanıyoruz. Yani daha doğrusu boşuna kürek çekmiyoruz…Kim ne fayda sağlıyorsa bu noktadadır.
ASIL OLAN GEÇİM DIŞI YADA GÖNÜLLÜ VE FAHRİ İŞLERDİR
Bir konuya dikkat çekmekte fayda var. Çok kez insanların bulundukları yerlerde çalışmaları ile hizmet yaptığına inanılır. Ben öyle düşünmüyorum. Bir kimse kendi geçimi için bir yerde çalışıyorsa bu tür çalışmalar hangi yerde olursa olsun kendisi içindir. Şöyle de diye biliriz. Bir insan çalıştığı yerden ayrıldığı an ya da işi bıraktığı an, oralara birileri talipse bu kendisi için çalışılan bir iştir. Ve kimse de bu yaptıklarından dolayı ben şöyle insanlar için şu kadar emek verdim ya da veriyorum diyemez. Olması gereken “bu işin dışında fahri olarak yapmakla zorunlu olmadığı işlerdir.” Zorunlu olarak yapılan işler bizim açımızdan her ne kadar anlamı olsa da bir önemi yoktur. Zaten o zorunlu iş yapılmasa ya kişi orada olamaz, orada onun için vardır. Ya da yapmakla mükellef olduğu şeyi yapmamaktan ceza almakla karşı karşıyadır. Hele de işten atılma riski ve işin doğrusu aç kalma durumu söz konusudur. Biz yana yakıla işlerini sağlama alarak yan gelip çalım satanları hiç hesaba katmıyoruz…
İşim nedeniyle 1987 yılından bu yana Kumru’da çalışıyorum. Bugüne kadar zorunlu işim nedeniyle çalışmalarımı kimse Kumru’ya hizmet olarak algılamasın. Yani zorunlu işimi yapıyorum. Ve geçimimi bu yolla temin ediyorum. Ama şu yazı çizi işini bu yapmakla mükellef olduğum işimin dışında yaptığım işlerdir. İşte ben bu yolla Kumru’ya hizmet ettiğime inanıyorum. Eğer sizlerinde asıl zorunlu olduğunuz işler dışında bir şeyler yapıyorsanız gerçekten bulunduğunuz yerlere hizmet ediyorsunuz demektir. Yoksa benim açımdan kendinizden başka hiçte bir hizmetiniz yok anlamı taşımaktadır.
DÖNEMLERİNDE KUMRU SEVDALILARI YA DA ERÇALLAR
Kumru 1960 yılında ilçe olmuş. O günlerde bugünlere çok şeyler yapılmış. Benim tanımladığım türden insanlar olmasa bu durumun oluşması mümkün değildi. Bugün de işinin dışında Kumru için çapa sarf edenler çok fazla. Her alanda bunları görmek mümkündür. Maddi ve manevi olarak Kumru’yu Kumru yapan bir çok bilinen ve bilinmeyen değerli insan söz konusu. Bulundukları şartları zorlayarak Kumru’ya ve Kumru insanına en ufak bir hizmet yapanları candan tebrik ediyor, ahirete intikal edenlere Allah rahmet etsin derken yaşayanlara da Allah uzun ömür versin diyoruz.
Yaptığım araştırmalardan şunu söyleye bilirim. Kumru’da yetişmiş çok değerli insanlar mevcut. Yurdun dört yanında hizmet ediyorlar. Ufak tefek Kumru dışında bazı Kumrulular kendilerini Kumrulu olarak tanımlamasalar da bunlar çok azınlıkta. Yine Kumrulu bir çok iş adamımız mevcut. Kumru içinde ve dışında sayısız başarılara imza atıyorlar. Bunları takdir etmemek mümkün değil. Ancak benim şahit olduğum bir durum var ki, Kumru’da Erçallar bugün bir öncü. Hayırda ve başarıda bir öncü. Kültürde ve sanatta bir öncü. Kumru’da hangi tür çalışma ve hayırlı bir iş olursa Erçallar mutlaka orada. Başarılı bir aile şirketi olarak mutlaka incelenmesi gereken ve araştırılması gereken bir şirket. Bu tür başarılar nerede olursa olsun incelenip araştırılması gerekir. Başarının temelinde ne var? İşin sırrı bize kapalı. Ama ben şahsen bu şirketin başarısını merak ediyorum. Ediyorum bu aile birbirlerine kenetlenmiş ve uyum içersinde alanlarında bir çok başarılara imza atıyorlar…Bu tür iş adamlarımız mutlaka vardır. Benim kanaatim bu tür iş adamlarımızı ve çalışanları örneklik açısından alkışlamak gerekir…
BEN BÖYLE GÖRÜYORUM YA DA NEDEN İSMET ERÇAL?
Hep söyledim şunu yine tekrar etmekte fayda var. Ben şahsen kişilerin geçim noktasından hareketle yaptıkları işi zorunluluk olarak gören biriyim. Ve bu türden ben şu kadar hizmet ediyorum ya da ettim sözü her ne kadar doğru olsa da, asıl olan hizmet, zorunlu işin dışında yapılan hizmettir. Yani daha da net olarak şöyle de demek mümkündür. Eğer sizin yaptığınız işi bir başkaları aynı şartlarla yapmak gibi bir durum söz konusu ise kimse ben hizmet ediyorum sözünü söylemesi mümkün değildir. Ancak sizin yaptığınız her ne ise bir başkaları tarafından yapılmıyor ya da sizin yaptıklarınız kendinizden çok başkalarının işine yarıyor ise işte hizmet etmekte budur. Ve bu tür işlerin taliplisi yoktur. Ve bu işlerde hayır için ya da hak için yapılan işlerdir. Bu yazıda bu açıdan bakılarak yazılmış bir yazı olup, özellikle de İsmet Erçal’ın bireysel yaptıklarını ve Kumru insanına yansımaları ele alınacaktır. Bu durumda benim bu yaptığım da aynı kapıya çıkmakta olup, yapılmayanı ya da yazılmayanı, ya da parayla talip olunanı sadece Kumru açısından asıl işinin dışında faydalı olur düşüncesiyle örneklik teşkil etmesi bakımından kaleme almak olacaktır. İşte bu noktada neden İsmet sözüne? Kardeşim bunu yazan ve değerlendiren ben isem bende oluşan kanaat budur. Başkalarında bir başka kanaat söz konusu ise bu kanaate benimde saygı göstermem gerekir. Ve isteyen bulundukları yerlerden gördüklerini ve duyduklarını tanımlama hakkına sahiptir.
Bana göre Erçalları ve Erçalların Kumru’ya yaptıkları hizmetleri yazmak zor. Daha doğrusu Kumruya hizmeti dokunanları keşke yazmak mümkün olsa. Herkes bilir ki bu işler zor işlerdir. Araştırmak, incelemek ister. Faydalı insanları kaleme almak son derece önemli. Her alanda başarılara imza atan Kumruluları yazmak gelecek nesle de ışık tutar. Gerçek manada iş yapanlarla yapmayanları ayırmak gerekir. Ve bu tür değerleri vefatlarından önce yazmak gerekir. Bu duygu ve düşüncelerle Kumru’da yaşayan biri olarak işinin dışında Kumru’da bir öncü olan İsmet Erçalı ve yaptıklarını sizlerle paylaşmak ve takdirlerinize bırakmak istiyorum.
İSMET ERÇAL’LA TANIŞMA
1987 yılında Kumru’ya geldiğimde tanıştıklarımdan birisi de İsmet Erçal oldu. Belki de bu tanışma ilgi alanlarımızın çakışmasından kaynaklandı. Hani derler ya “derviş dervişi tekkede” diye…Benim görevimi yapanlar bilirler. Bizim görevde bulunduğunuz yerde çevre incelemesi yapmanız zorunluluktur. Kumrulu biri olarak bu zorunlu olan ödevi ben daha geniş bir alan olan Kumru ve çevresine yönelttiğimde karşıma İsmet Erçal çıktı. Boş zamanlarımda Kumru ve köylerini dolaşmaya bilgi ve belge toplamaya koyuldum. Birazcıkta yazı çizi heveslisi olan ben yaptığım çalışmaları desteklemek maksadı ile yüzlerce fotoğraf çektim. Kumru’da ne bulursak fotoğrafladım.
TARİHİ HAZİNELER ŞEHRİ KUMRU
Ben bu çalışmaları yaparken İsmet Erçal Kumru’da bir şeyin altını özellikle çiziyordu. Diyordu ki İsmet Erçal ” Kumru Tarihi bir ilçe. Yüzlerce ton tarihi hazine ve altın barındırıyor. Sadece Kuş Kayası civarında 100 bin ton altın bulunmaktadır” diyordu. İddialarını ispat etmek için görsel ve yazılı medyayı sık sık Kumru’ya davet ediyordu. Duyarlı medya bu konuyu İsmet Erçal’ın diliyle sık sık haber yapıyordu. 1997 yılında başladığım ve beş yıl yazdığım Ordu Haber Gazetesi’nde bu konuda sayısız haber yaptım. Sayısız köşe yazısı yazdım.
Yapılan Haberler ve yazılan yazılar Ordu Müze Müdürü’nün dikkatini çekmiş olacak ki, bir ekiple birlikte Kumrunun bazı mıntıkaları benimle birlikte gezildi ve incelendi. İlk etapta gezilen yerler Karaağaç Köyünde bulunan Kaya Mezarı civarı, Fizme Beldesi civarı ve Kuşkaya civarı. Müze Müdürü’nün incelemelerden elde ettiği sonuç : İsmet Erçal’ın söylemleri doğrudur. Derhal Kumru ve civarı uzman bir ekiple incelenmelidir. Nihayet 2000 yılında Kültür Bakanlığının görevlendirdiği ve Prof. Dr. Mehmet Özsait’in başkanlığında benimde bulunduğum kalabalık bir ekip 10 gün Kumruyu adım adım inceleyerek yüzey araştırmalarının sonucu basına aktarıldığı gibi ilerde bir kaynak oluşturulacak bilgi ve belgeler Kültür Bakanlığı tarafından bastırılarak araştırma sonuçları resmi kayıt altına alındı ve yayınlandı.
EFSANELER ŞEHRİ KUMRU VE GÜÇ TAŞI
Kumru’da efsane deyince İsmet Erçal’ın akla gelmemesi mümkün değil. Kumru ile ilgili çok sayıda efsane bilen İsmet Erçal bu efsaneyi gündemden hiç düşürmedi. Biri Kuşkayası’nda bulunan ay ve yıldız görüntüsü ve burada bulunan tonlarca altın. Bir de Kumru’da tanıtım noktasında medyanın “Güç Taşı”na odaklanmasına vesile olan ismet Erçal defalarca bütün TV kanallarında bu güç taşı gündemden hiç inmedi. Ve her vesile ile gündeme gelmekte yurt dışından ve içinden sayısız insan Düz Obaya giderek bu taşa oturmayı sürdürmektedir. Hele de Ericekte Dedeler Güreşinin fikir babası İsmet Erçal, 70 yaşın üstündeki Kumrulu dedeleri güç taşına oturtarak Erecekte güreştirmesi Kumru’nun tanıtımında en büyük katkıyı yaptı.
ERECEK YAYLASI VE İSMET ERÇAL
Erecek Yayla şenliklerinin fikir babası olan İsmet Erçal, her yıl yaptığı birbirinden ilginç yarışmalarla tüm Türkiye’nin dikkatinin Kumru’ya çekilmesine neden oldu. Düne kadar Kumru’yu hiç duymayanlar bu tür etkinliklerle Kumru’yu çok yakından tanıdı. Önce dedeler güreşi, sonra nineler güzellik yarışması ve bu yıl ise Hanım Ağalık yarışmaları ile tüm medyayı bu yarışmalara odaklandırdı. Bir çok il ve ilçe tanıtımı için milyarlarca lira harcarken İsmet Erçal düşüncelerini hayata geçirerek Kumru’ya eşi görülmeyen katkılarda bulunmaya devam etmektedir.
KUMRU UYGUR EVİ YA DA KUMRU MÜZESİ
Kumru’da yapılan her türlü hizmete özellikle maddi katkısını esirgemeyen Erçallar’ın tamamı İsmet Erçal’a her konuda destek vermektedir. Bu yüzden olacak İsmet Erçal hiç boş durmamakta ve Kumru için yaptıkları hizmetini aralıksız sürdürmektedir. Bazen Kumru’da taşların gizemlerini araştıran İsmet Erçal, bulduklarını da korumakta ve Kumru’ya bir müze kazandırma yolunda hızla ilerlemektedir. Tarihi kalıntıların her türlüsünü bulundurma yetkisi bulunan İsmet Erçal kendisinin adını verdiği ve projesini kendisinin yaptığı “Uygur Evi” ile tekrar Kumru’yu Türkiye gündemine taşımıştır. Görünümü ile dikkatleri üstüne çeken binanın dış görünümü kadar iç durumu da Kumru’ya gelenlerin hayranlıklarına neden olmaktadır. Uygur evinin içersinde yüz yıllar önce Kumru’da kullanılan tüm mutfak eşyalarından tutun giyim kuşama kadar her türlü eşya sergilenmektedir. Zaman zaman sıra gecelerinin de yapıldığı Uygur Evi’inde Kumru kültür değerlerinin her çeşidini görmek mümkündür.
ERÇALLAR CAMİİ VE İMAM KÖŞKÜ
Yaptığı cami ve imam lojmanı ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren İsmet Erçal, Allah’ın doksan dokuz ismine atfen camiyi 99 günde bitirmiş ve hat sanatının her türlü güzelliğini cami içersinde, caminin minaresinde ve imam lojmanında kullanarak Kumru’ya muhteşem bir ibadethane kazandırmıştır. Caminin yapılışı ve özellikleri tüm medyada günlerce yazılmış ve çizilmiştir. Yazılmaya ve çizilmeye devam etmektedir.
BELEDİYE SARAYI GİRİŞİ
Uygur Evine uygun mimari özellikleri yaptığı her binada kullanan İsmet Erçal, Kumru Belediyesinin girişine yaptığı görünüm bugün dikkatlerden kaçmamakta ve Kumrulu insanların ve Kumruya gelen misafirlerin hayranlıklarına neden olmaktadır.
YAYLA ÇEŞMELERİ VE ERECEK GUATR SUYU
Kumru’da Erçallar yaptıkları ile bir öncü. Bizim göremediklerimiz ya da fabrika ya da başka iş yerlerinde yapılanlar bu yazının konusu değildir. Ya da görünmeyen hayır hizmetleri de bu yazının konusu değildir. Düz Oba Yaylası ya da Ericek Yaylasında bulunan bir çok çeşme Erçalların yapması ile hayat bulmuştur. İşin en kötü durumu ise yapılanları bile bozma gibi bir durum yüzünden parçalanan çeşmelerde bugün o yol boylarında gözükmektedir. Erecekte Guatra iyi gelen şifalı suya yaptıkları su pompası şifalı suyun her kes tarafından kolayca içilmesine neden olmuştur. Şifalı suya giden yol ve su pompasının bulunduğu çevre düzenlemesi Erçalların görünen bir hizmetidir.
ERECEKTE ÇAMUR BANYOSU
Günümüzde tanıtımın önemi tartışılamaz. Kumru’yu her vesile ile dünyaya duyuran İsmet Erçal Ericekte şifalı çamur banyosu ile günlerce medyada Kumru’yu gündeme taşımıştır. Görüntülü ve yazılı medyada yapılanlar defalarca gösterilerek çamur banyosu ile Kumru gündeme gelmiştir.
DÜZ OBALI TARZAN RIFKI
Van gölü Canavarından yola çıkılarak ulusal medyanın odak noktası haline gelen Tarzan Rıfkı yine İsmet Erçal’ın sanaryosudur. Sadettin Teksoy başta olmak üzere tüm ulusal basın Tarzan Rıfkının peşine düşmüş, sayısız TV ekibi ve gazeteci Kumru’da ve Kumru yaylalarında Tarzan Rıfkıyı aramıştır. Kumruluların yakından bildikleri Tarzan Rıfkıyı TV de izleyen Kumrulular bile bulundukları koltuklarında gülmekten kendilerini alamamış ve hayranlıkla görüntüleri izlemiştir.
FARKIN FARKI YA DA ŞİMAL-EV
Dikkat ederseniz biz bu yazıda geçen yıllarda belleklerde kalan İsmet Erçalın Kumruya yaptıklarından söz ediyoruz. Ve herkesin bildiği ve izlediği çalışmalardan söz ediyoruz. Yapılması zorunluluk olmadığı halde Kumru için yapılanlardan söz ediyoruz. Kim bu tür yaklaşımla bu tür hizmetlerin içersinde ise alkışlıyoruz…Bir çok Kumru dışındaki insanlardan duyduğum bir cümle ” Keşke Ordu’nun diğer ilçelerinde de bir İsmet Erçal olsa!” Bir ara Gazeteci İlhan Tinci Kumru Şimal Ev’i açtı. Ve İsmet Erçal koskoca bir yeri her türlü kültürel etkinliğin yapıldığı alanı bu amaçla ücretsiz tahsis etti. Sonuçta bu yerden bir çok insan istifade etti ve yararlandı. Bugün her fırsatta aynı havayı teneffüs etmek isteyen sayısız insan mevcut. Belki bir gün aynı havayı Kumru’da birileri bize teneffüs ettirir…Mekan mı? İşte İsmet Erçal içimizde…
ŞAİR İSMET ERÇAL
İşinden hiç taviz vermeyen İsmet Erçal aynı zamanda bir kültür adamı. Aynı zamanda bir şair. Yazdığı şiir kitabını ve yüzlerle şiirini değişik proğramlarda bizzat kendisi seslendirerek şiir yazma kadar şiir okumayla da şiir severlere desteğini sürekli meddi ve manevi olarak sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir. Bir çok kültürel etkinliğe sponsor olarak destek vermiş, proğramlara iştirak etmiş, Erçallar ve İsmet Erçal istenilen her türlü katkıyı gerçekleştirmiştir.
ERÇALLAR KÜLTÜR SARAYI VE İSMET ERÇAL
Erçallar Aş’de yönetim Kurulu üyesi olan İsmet Erçal fabrikada başarılı işini sürdürürken Kumru kültürüne katkısı olan herkese yardımlarını sonuna kadar sürdürmüştür. Asli görevleri olduğu halde kültüre uzak duranlara inat Kumru’ya Erçallar Kültür Sarayını yaparak Kumru’ya muazzam bir eser kazandırmıştır. Sadece bir yılda Erçallar Kültür Sarayında atmışın üstünde etkinlik ve proğram düzenlenmiştir. Koltuk sayısı altıyüz olan Kültür Sarayında bir proğramı son derece konforlu ve rahat bir şekilde oturarak bin kişinin izleme imkanı bulunmaktadır. Eğitim ve kültüre yönelik tüm proğramlardan hiç bir ücret talep edilmemesi Erçalların Kumru’daki farkını gözler önüne sermektedir.
O BİR KÜLTÜR GÖNÜLLÜSÜ
Erçallar siyaset alanında da başarılı hizmetlerini sürdürmektedir. Siyaseti hizmet amacıyla yaptıklarını söyleyen İsmet Erçal bugün İl Encümen azası olarak Orduda Kültürden sorumlu olarak hizmetini sürdürmektedir. Yaptığı hizmetlerden dolayı sayısız ödüller alan İsmet Erçal Ordu Kültür Müdürü ile de dünden bugüne müdürler değişse de samimi ilişkileri devam etmekte, istikrarlı bir hizmet anlayışını devam ettirmektedir.
FINDIK MACUNU VE UÇAK GÖSTERİSİ
Tanıtım ve proje İsmet Erçal’ın işi. Fındıktan kuvvet macunu yaparak Kumruya gelen tüm misafirlere ikram etmesi, Samsun’da uçak kiralayarak sadece Kumru’yu değil Ordu’nun bir çok ilçelerinin uçaktan fotoğraflanması ve Ercekte uçak gösterileri ve kuvvet mecunu atarak sponsorluğunu yaptığı şenliği coşturması da onun fikri. Dedeler güreşi ve nineler güzellik yarışması ve ardından hanım ağa fikri. Proje ve projelerini gerçekleştirme. Sadece iş adamlığı değil Kumrunun tanıtımında bir sembol ve marka…
MUSTAFA SALUR VE GÜÇ TAŞI
Eğer Türkiye’de şu güç taşına oturmayan biri varsa hiç TV izlemiyor demektir. Tüm TV kanallarında sık sık gündeme gelen güç taşının efsaneleşmesini sağlayan İsmet Erçal’a bu desteği ve bu güç taşının arkasında bulunan bir durumu burada ilk kez benden duyun. Mustafa Salur. Mustafa Salur bundan bir kaç yıl önce vefat etmiş Kumrulu gizemli bir insan. Eğer nasip olursa büyük insan Mustafa Salurla yaptığım bir hafta süren konuşmayı sizlerle paylaşmak niyetindeyim. O zaman İsmet Erçal ve Mustafa Salur ilişkisini detaylı bir şekilde görme imkanımız olur. Bu konu ise çok önemli olmakla birlikte ayrıca yazılacaktır.
FINDIK SPOR VE İSMET ERÇAL
İsmet Erçal Kumru’da kurduğu Fındık Sporla tüm magazin basınını Kumruya taşıyan birsidir. Takım oluşmuş ve uzaktan atılan fındıklar ağızla yakalanarak yeni bir spor türü ülke gündemine özellikle de Karadeniz’de yeşermeye başlamıştır. Futbolda gol yemek kötü bir durumken burada ağzıyla fındığı yakalayan kaleci kendine kavrulmuş fındıklardan ziyafet çekmektedir. Hem fındık atan ve hem de fındık tutan takım karşılıklı olarak fındıktan enerji almış seyirciler ise doyumsuz gösteri izleyerek güzel anlar yaşamalarına neden olmuştur. Bu oyun Kumru’da özellikle fındığın bulunduğu alanlarda oynanmaya devam etmektedir.
O BİR TURİZM GÖNÜLLÜSÜ
Geçenlerde yaptığı bir tanıtım hizmetinin kimsenin aklından gitmesi mümkün değil. Büyük çoğunluğunun Ordu dışındaki üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Ordu Valiliği ve Ordu Kültür Müdürlüğünün organizesinde 500 Ordu Turizm elçilerini Kumru’nun tüm yaylalarını adım adım tanıtması ve onları ağırlaması başlı başına bir olaydır. Başka yerlerde olsa bu tür İş Adamlarının heykelini dikerler.
20 DAL SİGARA İÇEN ADAM
Kendisi hiç sigara içmeyen İsmet Erçal dünyada ilk kez 20 yanan sigarayı hem de yanan tarafını ağzının içersine sokarak defalarca içerek canlı proğramlara çıkmış, Kumruyu dünyaya tanıtmıştır. Tüm dünyada ayakta alkışlanmıştır.
KİRPİKLERLE YAZI YAZMA -KIZGIN DEMİRİ YALAMA
Kızgın demir parçasını dili ile yalaması ve göz kirpikleri ile tuttuğu kalemle yazı yazması insanları hayrete düşürmektedir. 30 yakın yaptığı gösterileri ile bütün Türkiye’de iz bırakan İsmet Erçal, asıl işinin dışındaki yaptıkları ile Kumru’da gönülleri çoktan feth etmiştir.
KUMRU SPOR VE İSMET ERÇAL
2005 yılında Kumru Spor Başkanlığı yapan İsmet Erçal Kumru Spora ve taraftarlara sezon boyunca sayısız heyecanlı anlar yaşattı. Kumru Spor sezon boyunca hiç yenilgi görmedi. Tüm takımı maddi ve manevi olarak yalnız bırakmadı.
NUHUN GEMİSİNDE OTEL
İsmet Erçal’ın Düşüncelerini ve projelerinin sınırını tahmin etmek mümkün değil. Erecekte beş yıldızlı bir otel düşüncesi yeni bir düşünce değil. Bir yıldan bu yana ise Ordu Boztepeye Nuhun Gemisi formatında otel projesi yazılıyor ve çiziliyor. Kumru Erecekte yapmayı düşündüğü otelin göğe bakan üst kısmını kendisinden dinlemek gerekir. Bunların gerçekleşmesi bugüne kadar yaptıklarını düşünürsek çok kolay bir durum. Ya da şu kayabaşından teleferik fikri ya da paraşüt taşımacılığı.
SON SÖZ VE TEŞEKKÜR
Bu yazıda İsmet Erçal’ın tüm yaptıklarını söz konusu etmemiz mümkün değildir. Bu yazı kısa olarak İsmet Erçal’ı ve Kumru’ya yaptıklarını kaleme almak amacıyla hazırlanmış olup kendilerine teşekkür amacıyla yapılanların takdirle karşılandığını göstermek ve bu tür insanların güzel anılmasına vesile olmak maksadı ile hazırlanmıştır. Kendilerine ve Erçal Aş’ye teşekkür ediyor, tüm insanların özellikle içlerindeki sese kulak vermelerinin gereğini vurguluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum…
Bekir Akkaya -02 Ağustos 2005-Kumru
YAZI VE YORUM : BEKİR AKKAYA

**********Sitemizde yayınlanan yazı, fotoğraf ve dokümanlar başka bir site ya da dergi-gazetede yayınlanacaksa önceden yazılı izin gerektirir. Sitelerimizde yayınlanan diğer doküman veya belgeler , kaynak gösterilmek ve sitesinin ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.Bekir AKKAYA **********

0 Comments:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

KONULAR

HABERLER (564) Bekir Akkaya Yazıları (345) Bekir Akkaya Özel (209) Kim Kimdir? (193) Önemli Belgeler (192) Vesikalık Kareler (171) Oğlum Bak Git (164) Siyah Beyaz Kareler (161) Etkinlik Proğramları (154) Seçme Fotoğraflar (147) Eğitim-Öğretim (143) Önemli Yazılar (116) Bekir Akkaya Yorumları (115) Bekir Akkayaya Yazılanlar (114) Araştırma İnceleme (113) Bekir Akkaya Fotoğrafları (113) Foto Haber (111) Derneklerimiz (102) Bekir Akkaya Araştırmaları (92) “CİNSEL İÇERİK” KELİMESİNDEN ETKİLENEN GAZETECİ(!) (KUMPAS YAZILARI-5) (89) Yazarlarımızdan (81) Cemiyet Fotoğrafları (72) Polemik Yazıları (68) Abdullah Özbek Yazıları (55) Vefat Haberleri (52) Duyuru Haber (50) Haber Yorum (49) Namazlı Niyazlı Kumpas (45) Siyaset (44) Önemli fotoğraflar (41) Önemli Bağlantılar (40) Şiirler (38) Seçme Şiirler (37) Kitap-Kütüphane (35) Şairlerimizden (34) Kumrulu Şair ve Yazarlar (29) İlginç Haberler (28) İsmet Kaymak Yazıları (28) KUMPAS YAZILARI (25) Ekrem Saygı Yazıları (24) KUMRULU YAZARLARDAN (23) Konuşan Fotoğraflar (22) Ahmet Çapku Yazıları (21) Seçme Yazılar (20) Bekir Akkaya Şiirleri (19) Bekir Akkaya İzlenimleri (18) Bekir Akkaya Özel (17) Türküler (16) Video (16) Bekir Akkayanın Not Defteri (15) Belgesel (14) Kumru İlçesi-Siyah Beyaz (14) Sağlık (13) Goca Garı İlaçları (12) İmam Hatiplinin Not Defteri (12) Eski Kumru Fotoğrafları (11) Fizme Yazıları (11) Ordu İmam Hatip Lisesi (11) Yılmaz İmanlık Yazıları (11) Bekir Akkaya Röportajları (10) Bekir Akkaya Videoları (9) Bekir Akkaya'ya Yazılanlar (9) Cemalettin Yaktı Yazıları (9) Ölümden Sonrasına Yolculuk (9) Abdullah Saygı Yazıları (8) Cemiyet Haberleri (8) Kumru Tarihi (8) Logo-Amblem (8) İlhan Tinci Yazıları (8) ORİMDER (7) Prof.Dr.Bahattin Dartma Yazıları (7) İbretlik Fotoğraflar (7) KUYİAD (6) Röportajlar (6) Yılmaz Alır Yazıları (6) Bekir Akkaya'nın Arşivi'nden Fotoğraflar (5) Korganlı Kiraz Hocamız (5) Kumru Öğretmenevinin Açılışı (5) Bekir Akkaya Kimdir? (4) Bilgisayar Bilgileri (4) Halil Tatlıgül Hoca (4) KUYİAD'A MESAJ (4) KUYİAD'tan Açıklama Bekliyoruz! (4) Kur'an-ı Kerim-i Anlayalım (4) Küfür Hakaret (4) Şikayet-Dilekçe (4) Fizme Tarihi (3) Goca Garı Bilgileri (3) Hadisleri Anlama Kılavuzu (3) Hamit Hoca (3) Kuyiad'ın Manifastosu (3) Maklube Şhow (3) Vefat Edenlerimiz (3) Ali Duran Demircioğlu Arşivi (2) Asım Zolan (2) Asım zolan'dan açıklama. Yorumsuz (2) Bekir Akkaya Vesikalık Fotoğraflar (2) Belediye Hizmetleri (2) Bir İmam Hatiplinin Not Defteri (2) Emrah Kavcı Yazıları (2) Kumru Öğretmenevi'nden Bir Kare (2) Kumru'da Göç ve Nedenleri (2) Kumrudan bir görüntü (2) Küfür Mesajları - Belediye (2) Kültürel Etkinlikler (2) KİMSE BOŞUNA ORTALIĞI KARIŞTIRMASIN/ Bekir AKKAYA (2) Mehmet Arşın Yazıları (2) Neşe Nur Akkaya (2) Neşe Nur Akkaya Yazıları (2) Takvim Yapraklarında Neler Var? (2) Takvimde Eskiler Ne Buyurmuşlar? Tecrübe (2) Tanıtım Haber (2) Yunus Arıncı (2) Öğretmenler Günü Kutlamalarından (Kumru Öğretmenevi) (2) Şirketi Büyükşehire Şikayet (2) "Dünyadan Tiksindim Hani"/ Şiir/ Faik Çağlar (1) 1894'te Fatsa Kazasının Nüfus (1) 1964 Yılı Kumru Devlet Dairesi Protokolü (1) 1979 Kumru İlçesi (1) 2003 Yılında www.kumru.org(KUMRU HABER)' in İlk Sayfası (1) 2017 Yılında Ben Bekir AKKAYA (1) 411/9=45 Yani: El elden üstündür/ İlhan Döğüş (1) 65 YAŞ VE ÜSTÜ OLANLAR KANUNİ HAKLARINI KULLANSINLAR (1) ADNAN BELLİCİ AMCAMIZ VEFAT ETTİ (1) AKP ESKİ İLÇE BAŞKANI “GAYRİ AHLAKİ PAYLAŞIMLARI” İSPAT ETMELİ /KUMPAS YAZILARI -7 /Bekir AKKAYA (1) ALO HASTANE- 444 09 11-ÖNEMLİ (1) ALTIN DEGERINDEKI PRATIK BILGILER (1) ANILARDA KALANLAR/Ekrem SAYGI (1) ASLOLAN MUHABBET! ÇALI KAHVESİ’NDE BULUŞALIM! (1) Abbas'ın Sürpriz Belgesi (1) Adem Saraç Hocamızdan Bekir Akkaya'ya Teşekkür (2005) (1) Adem Saraç'tan Bekir Akkaya'ya Teşekkür (1) Adil Balta'dan Bekir Akkaya'ya /Şiir (1979) (1) Adrese Teslim Bela- Lanet Okuma (1) Ah Şekerim/ Şiir/ Saadet ÜN (1) Ahmet Karaoğlanoğlu ile Sohbetten (1) Ailemize Özel Fidan Tohumu (1) Ak Parti (1) Ak Partinin Hatası/ Mehmet Gündem (1) Ak parti ordu millet vekili adaylari (2018) (1) Akkaya Soyadı Ne Anlama Geliyor... (1) Akçedere (Küşnefak-Günşefak)'tan Mehmet Ağabey (1) Ali Aşlık Kimdir /Video (1) Ali Tapu'yu tanıyalım (1) Altın Kafesi Tenekeye Çevirmeyelim/Abdullah Saygı (1) Anadolulaşmak/Yakup Elbir (1) Annemin Son Fotoğrafları... (1) Asım Kumru'nun Mezar Taşı (Kumru'nun İlk Belediye Başkanı) (1) Avizelere Bakışın Resmi... (1) Aynada Yansımasını Göremeyenler/Ekrem Saygı (1) Aytekin Serdaroğlu Aday Adayı (1) Ayşe Saygı (Sarıhan) ve Babası Sarıkadıoğlu Hatip Şevki Hoca (Sarıhan)-1932 (1) Azrail Konuktu / Müzik (1) Ağacı Yıkmıyorlar/Video (1) BAŞKAN MURAT HATİPOĞLU: MENFEAAT TEMİNCİLER KARŞIMDA KONUMLANDILAR /Haber Yorum/Bekir AKKAYA (1) BELEDİYE BAŞKANINDAN ÖĞRETMENE "ÜSTÜN MEZİYET ÖDÜLÜ" (1) BEN AKP’LİLERİ KANDIRDIM /KUMPAS YAZILARI – 17 /Bekir AKKAYA (1) Baki Çebi (1) Baki Çebi ve Yılmaz Karaslan (1) Bayramınız Mübarek Olsun (2001) / Bekir AKKAYA (1) Bayramınız Mübarek Olsun (2001) / Bekir Akkaya'dan Tebrik ve Kutlama (1) Bazı imamlar kendilerini salmışlar / Bekir Akkaya (1) Başarının Altın Kuralalrı/Sakıp Sabancı (1) Başarının Sırrı (1) Başbakan Binali Yıldırım Ordu'da İdi (Son Başbakanı Karşılama) (1) Başkanın Çol çocuk Videosu/ Video (1) Bekir Akkaya - Vesikalık (1) Bekir Akkaya Sakallı ve Sakalsız Vesikalık (1) Bekir Akkaya Vesikalık/ Yukarı (1) Bekir Akkaya Çalıyor ve Söylüyor... (1) Bekir Akkaya'nın Albümünden (1) Bekir Akkaya'nın Facebook Sayfa Kapağı (1) Bekir Akkaya'ya Tebrik - Teşekkkür Mustafa Akar'dan Bayram Kutlaması (1) Bekir Akkaya'ya Tebrik-Teşekkür (1) Belgelerle Gerçek Tarih Sitesi (1) Beni ÇEK ÇEK diyenler Şimdi Benden Kaçıyor...Acaba Neden? (1) Benim her şeyim kütüphanem (1) Bilge Adam Devlet Bahçeli Demiyeceksin (1) Bilge insan Dr. Cemalettin Yaktı ve Kumru (1) Bilgi Edinmeye Dilekçe (1) Bilgisayar Teknolojisi /Video (1) Bilmem Ağlasam mı/Türkü/ Mahsuni (1) Bir Zamanla Kumru Protokolu (1) Bir Zamanlar Kumru Protokolü (1) Bir Zamanlar Kumru Protokolü (Arşiv) (1) Bir Zamanlar Maklube Şhow...(8 Adet Fotoğraf) (1) Bir zamanlar Kumru Erçallar Kültür Sarayı (1) Bir zamanlar Kumru Erçallar Kültür Sarayında Proğram Sonu (1) Bir zamanlar Kumru Protokolu (Kazim Paru'dan) (1) Bir zamanlar Kumru Protokolü - 1997 (1) Biyografi Yazmak /Ahmet Çapku (1) Bizim Ali (1) Bizler Toprakla iç içe evlerde büyüdük. Evimiz...Köyümüz... (1) Boş Laflara Karnımız Tok/ Şiir / Hasan ANLAR (1) Bu Yazının Başlığını Siz Koyun/Ekrem Saygı (1) Bugün 24 Kasım 2018-Öğretmenlerimin Ellerinden Öptüm... (1) Bul Getir / Türkü / Kemal Alaçayır (1) Bunun Adı: Soğuk İç Savaş / Engin Ardıç (1) Buralara Artık Şehir (Fotoğraf) (1) Büyükşehire Şikayet (1) CUMHURBAŞKANLIĞI DEVLET DENETLEME KURULU (DDK)NA KRİTİK GÖREVLER (1) Canik Org Yayında (2006) /Arşiv (1) Canik.Org Yayında/Bekir Akkaya (1) Cemal Günay-Diş Teknisyeni-Sanatcı (1) Cep telefonu çalınanlar ne yapmalı ? (1) Cinsiyet Yoksunu Sapık /Bekir AKKAYA (1) Cukkalar Belediyeden... Afişi (2010 Afişi) (1) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Korgan'da (1) Cumhurbaşkanımızdan Teşekkür (1) Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun(2003) (1) CİNSEL İÇERİK İÇERMEZ AMA SİZ VARMIŞ GİBİ OKUYUN VE BAŞTAN SONA YALAN VE İFTİRA DOLU O YAZI/ KUMPAS YAZILARI -13 /Bekir AKKAYA (1) DDK (1) DSİ (DEVLET SU İŞLERİ) KUMRU’DA ÇALIŞIYOR (1) Daire Amirleri Toplu Halde (2002) (1) Dereyi Öğrencilere Temizlettiler (1) Dervişin Sahibi (Hikaye) (1) Dinazorlara Karşı (1) Dini ve Tarihi Metinler Bağlamında Hz. İbrahim/Prof. Dr. Bahattin Dartma (1) Diploma ve Askerlik Belgesi (1) Diş Ağrısını Giderin (1) Dostlarla Hatıra Fotoğrafı (1) Doğan CÜCELOĞLU'NUN (1) Dursun Kum Hoca İle Bir Haber Üzerine Yorum Farkı (1) DÎNÎ ve TARİHÎ METİNLER BAĞLAMINDA Hz. İBRAHİM/Prof.Dr. Bahattin Dartma (1) Dünya Kadınlar Günü Üzerine / Bekir AKKAYA (1) Dünya Kadınlar Günü Üzerine / Bekir AKKAYA (2008) (1) Dünya Kadınlar Günü Üzerine/Bekir AKKAYA (1) Düzoba Yayla Şenlikleri /Afiş/ /1993 (1) Düzoba Yayla Şenlikleri /Afiş/2010 (1) Düzoba Yayla Şenlikleri Afişi (1994) (1) Düzoba ve Erecek Şenlikleri / Afiş /2008 (1) Düzoba Şenliklerine Katılım 2 Milyondan Fazla (Fotoğraf) (1) Düğün Davetiyemiz (1) Düğün-Davet (1) Düğünümüz Vardı...Davetiyemiz... (1) DİPLOMASIZ VE CAHİL BİRİ BÜYÜKŞEHİRDE NE YAPAR? /KUMPAS YAZILARI -9 /Bekir AKKAYA (1) EY KUMRU’NUN AKP YANCILARI BAŞKANINIZ SİZİ SATTI / KUMPAS YAZILARI -16 /Bekir AKKAYA (1) EY KUMRU’NUN AKP’LİLERİ; BAŞKANINIZ DİYOR Kİ “ADAMCIK MEVZUSU YENİ DEĞİL (1) Ekrem Saygı'dan Bana Teşekkür (1) Elekçi Deresini Öğrencilere Temizlettiler (1) Emekli İmam Hatip Yusuf ERDAL Vefat Etti (1) Ergün Taşçı Kimdir? Video (1) Eski Kumru Hapishanesi (1) Eski Ramazanlar / Ahmet Çapku (1) Eskilerin Takvimi - Tecrübe (1) Evim ve Çevresi (1) Evimizin Yanında Kış (1) Ezem Ezeden Oğlan/ Türkü (1) Eğitimindeki Katılımcılarla bir konuşmasından (1) Eğri Öğüt /Video / Abdurrahim Karakoç (1) Fatma Akkaya (1) Fatsa'da Erçallar Otopark Yapacak (1) Figen Kumru Akşit'ten Bekir Akkaya'ya Mektup -1 (1) Figen Kumru Akşit'ten Bekir Akkaya'ya Mektup -2 (1) Fizme Afulludan İmam Hatip Mehmet Dur (Allah Rahmet Eylesin) (1) Fizme Alimerini Anma Üzerine /Bekir AKKAYA (1) Fizme Bayramları Üzerine /Bekir AKKAYA (1) Fizme Bayramlarında Bir Araya Geliş - 1992 (1) Fizme Karapınar Mahallesinden Selver Deniz (1) Fizme Karapınar'dan Havva Erdal (Havabum) Allah rahmet eylesin (1) Fizme Karapınar'dan Hayri Deniz (1) Fizme Karapınardan Ahmet Ağır (1) Fizme Karapınardan Ahmet Bilgü (Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun) (1) Fizme Karapınardan Ben Bekir Akkaya (1) Fizme Karapınarlı Gençler-1980 (1) Fizme Yazılarına Katkı (2008) / Bekir AKKAYA (1) Fizme Üzerine /Bekir AKKAYA (1) Fizme'de Bayram Sabahı / Yılmaz İmanlık (1) Fizmede Bayramı Yaşamak/ Metin Pile (1) FİZME BELDESİNİ TANIYALIM /Bekir AKKAYA (2008) (1) Fırın Önü Yaylası Camii (1838) (1) GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI ALİ ÇAVUŞ’UN “GAYRİ AHLAKİ PAYLAŞIMI” DA AYNI / KUMPAS YAZILARI - 10 /Bekir AKKAYA (1) Gazeteci İlhan Tinci ve Bekir Akkaya Ericek Yolcusu (1) Geçmiş Zaman Olur ki - 2 (1) Geçmiş zaman olur ki (1) Geçmişin Gölgesinde Kumru Hocaları/Ekrem SAYGI (1) Goca Garı Takvimi (1) GÜNÜMÜZDEKİ HÂFIZLIK İLE ASR-I SAÂDETTEKİ HÂFIZLIĞIN KARŞILAŞTIRILMASI /Prof. Dr. Bakattin Dartma (1) Gül Düşer/Türkü/Özlem Özdil (1) Gülay Göktürk'ü yıkan isyan mektubu/ Gülay Göktürk (1) Gülencilerin Erbakan'a Karşı Çıkışı/Video (1) Güneycik Köyü/ Video (1) HACER ZAN VEFAT ETTİ (1) HANİFE ARINCI TEYZEMİZ VEFAT ETTİ (1) HAYAL KIRIKLIĞI (Şiir) /Bekir AKKAYA (1) Hacı Yusuf SANSI /Fotoğraf (1) Hadis Ezberleme Yarışması/2010 / Afiş (1) Hafız Emmim (Hafız Mehmet Alkan Hoca) (1) Hakaret ve Küfürleri Beğenen Milli Eğitim Müdürü / KUMPAS YAZILARI -6 /Bekir AKKAYA (1) Hakiki balı nasıl anlarsınız? (1) Halil Hoca Anılacak /Afiş-2015 (1) Halil Hoca'nın Hayatı / Ahmet ÇAPKU (Arşiv) (1) Halil Hoca'nın Vasiyeti /Ahmet ÇAPKU (Arşiv) (1) Halil Hocada Sorumluluk Bilinci /Ahmet Çapku (1) Halil Hocanın Talebelik Yılları /Ahmet Çapku (1) Halil Hocanın Şiirleri (2006) /Arşiv (1) Halil Tatlıgül Hoca ve Davut Yılmaz Pehlivan (1) Halil Tatlıgül Hoca'nın Nüfus Cüzdanı (1) Halil Tatlıgül Hocamız (1) Halil Tatlıgül Hocanın Anne ve Babası (1) Halil [Tatlıgül] Hocanın Hayatından Bir-iki Kesit / Ahmet ÇAPKU (1) Halk Eğitim'de Saz Kursu... (1) Hamit Hoca (Müderris) (1) Hamit Hoca İle İlgili Açıklama- Mehdi Ersoydan (1) Hasime Ağır (Allah Rahmet Eylesin) (1) Havai Fişekle Kuyruğu Dik Tutma Çabası /Emrah KAVCI (1) Hayvanlarda Merhamet Örneği/Video (1) Her Şey Vatan İçin Her Şey Türkiye İçin /Klip (1) Hergele /Şiir / Bekir AKKAYA (1) Huzurlu bir mekan herkese nasip olsun (1) KADIN KOLLARI BAŞKANI AYNUR DEMİR’İN “GAYRİ AHLAKİ” DUYURUSU” /KUMPAS YAZILARI -8 /Bekir AKKAYA (1) KUMRU BELEDİYE BAŞKANI PSİKOLOJİK OLARAK TAKİP EDİLMELİDİR/ KUMPAS YAZILARI -15 /Bekir AKKAYA (1) KUMRU BELEDİYE’SİNİN SAYFASINDA YAYINLANAN KUMPAS YORUMLARI /1 (1) KUMRU FORMUNDA RESİM VE YAZI YAYINLAMA (ARŞİV) /Bekir AKKAYA (1) KUMRU İLÇESİ VE BEN - 1 / Bekir AKKAYA (1) KUMRU'DA BURALAR ŞEHİR ARTIK (1) KUMRUDA İSTİRİTYE MANTARI YETİŞTİRİLDİ (1) KUMRU’YU FATSA VE ÜNYEYE TAŞIYALIM!– 2 / Bekir AKKAYA (1) KURUMSAL YAZYORUM /KUMPAS YAZILARI -12 /Bekir AKKAYA (1) KUYİAD AÇIKLAMA YAPACAĞINA BENİ TEHDİT EDİYOR/Bekir AKKAYA / KUMPAS YAZILARI-4 (1) KUYİAD İDDİA ETTİĞİ "GAYRİ AHLAKİ PAYLAŞIMI" İSPAT ETMELİ (1) KUYİAD'IN İSTANBUL'DAKİ KUMRULULAR LİSTESİ (29 Mart 2016) (1) Kadıncık/Yarbaşı (1) Kalp Krizi Geçirdim ve Beni Dr. Cemalettin Yaktı Kurtardı /Bekir AKKAYA (1) Kapasiteniz Yetmez /Bekir Akkaya (1) Kaymakam Deniz Kılınç'la Bekir Akkaya (1) Kaymakam Özgür Körükçü (1) Kaymakamlıkça Takdir (1) Kaymakamımız Ali Çalgan' Kınalı Çay Bahçesi (1) Kimin En Etkini / Ahmet Çapku (1) Kiraz Hoca Şevki Yılmaz'la (1) Kiraz Hoca'nın Vesikalık Fotoğrafı (1) Kiraz Hoca’yı Ziyaretimiz / Bekir AKKAYA (1) Kirlenmemiş Bir Pınar Halil Tatlıgül Hoca / Doç.Dr.Ahmet ÇAPKU (1) Kitaplar Çöpe ya da Geri Dönüşüme / Bekir AKKAYA (1) Kitapçı Mehmet Akkaya Hoca / Ekrem Saygı Yazdı (1) Kredi Masraflarını Geri Alın (Dilekçe) /Bekir Akkaya (1) Kredi kartında kandırılıyoruz/Kerim Baydak (1) Kudüs Mitingi (1) Kul musunuz? efendi mi? /Bekir AKKAYA (1) Kumpas Yorumları (1) Kumpasçıların Allah Belasını Versin /Bekir AKKAYA (1) Kumru AGD'den "Kudüs İslamındır" Proğramı (2017) (Fotoğraflı) (1) Kumru Anadolu Gençlik Derneği (1) Kumru Devlet Hastanesi (Fotoğraf) (1) Kumru Emniyet Amirimizle...2006 (1) Kumru Halk Eğitimi Merkezi Türkü ProğramındanResi (1) Kumru Hükümet Binasının Önünde Proğram (1) Kumru Kaymakamı Deniz Kılınç Beyefendi’yi Ziyaret (1) Kumru Kaymakamı Deniz Kılınç'la Sohbet /Fotoğraflı (1) Kumru Lisesin'den Bir Hatıra /Uğur Tap Gönderdi (1) Kumru Merkez Camii Bayramlaşma/ Video/2008 (1) Kumru Merkez Camii ve Çevresi / Eski Kumru Fotoğrafları (1) Kumru Milliyetci Hareket Partisi Kahvaltı Proğramı Verdi (Video) (1) Kumru Müftülüğünden Teşekkür Belgesi (1) Kumru Nüfusunun 1965'ten 2018 yılına Değişimi (1) Kumru Sevdalısı İsmet Erçal’la Kahve Sohbeti (Yazı ve 37 Fotoğraf) (1) Kumru Türk Halk Müziği Korusu (1) Kumru Yibo'da Veli Toplantılarından... (1) Kumru ve Cengiz İcar (Ali Duran Demircioğlu Arşivi) (1) Kumru Öğretmenevi Açılışından (1) Kumru Öğretmenevi Futbol Turnuvası (2004) (1) Kumru Öğretmenevi'nden Bir Hatıra (1) Kumru Öğretmenevinden Bir Kare (1) Kumru İlçemizin Gururu Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus ARINCI’dan Önemli ve Örnek Bir Açıklama (1) Kumru İlçesi (1962) /Siyah Beyaz (1) Kumru İlçesi (1979) (1) Kumru İlçesi (1979)-Siyah Beyaz (1) Kumru İlçesi ve Recep Derle (1) Kumru İlçesinden Bir Görüntü (1) Kumru İmam Hatip Lisesi (1) Kumru İmam Hatip Lisesi Öğretmenleri Toplu Halde (1) Kumru İmam Hatipliler Buluşuyor / Afiş (1) Kumru'da EVET/HAYIR Oylaması (1) Kumru'da Eğitimin Hali/Bekir Akkkaya (1) Kumru'da Kültürel Etkinliklerden (1) Kumru'da Kış (1) Kumru'da Okuma Şeklimiz.... (1) Kumru'da Pazar Yeri ve Karşı (Fotoğraf : Bekir Akkaya) (1) Kumru'da Ramazan Bayramı-Video-2008 (1) Kumru'da Su Kesintisi (1) Kumru'daki Okullarımızdan Kareler (1) Kumru'nun Tarihi / Bekir AKKAYA (1) Kumru'yu Sel Değil Elekçi'nin Bakımsızlığı Vurdu (1) Kumrulular Derneği Piknik Afişi / 2010 (1) Kumrulular Derneği Piknik Afişi /2009 (1) Kumrulular Derneğinden Plaket (1) Kumrunun Evlere Şenlik Afişleri (1) Kumru’da Eğitim ve Öğretimin Tarihi /Bekir AKKAYA (1) Kur'an-ı Kerim Ölülere ve Dirilere Faydalıdır/Prof.Dr.Bahattin Dartma (1) Kur’ân Nezdinde Hadîsin Teşrî’ Değeri Üzerine Bir İnceleme /Prof. Dr. Bahattin DARTMA (1) KÖPEK İŞİ BELEDİYENİN GÖREVİ DEĞİLMİŞ... (1) Kötülerle İyilerin Mücadelesi Kazim Koyuncu/Bekir Akkaya (1) Küfür Edenleri Her Gün Lanetliyorum /Bekir AKKAYA (1) Küfür ve Hakaret Yazılarının Tamamı (1) Küfür ve Hakaretler...Başkanın Yönlendirmelerinden (1) Kültür Bakanlığı'ndan Bekir Akkaya'ya Teşekkür (1) KİŞİSEL DEĞİL (1) Kıskananlar Çatlasın... (1) Kız Çocuklarımızı Okutalım (Arşiv) Bekir AKKAYA (1) Lanetlikleri Unutma-Unutturma/Video (1) Leyle-i Kadrimiz mübarek olsun. /Bekir AKKAYA (1) Liderlerin 21 Özelliği (1) Louis I. Kahn and the Kimbell Art Museum: /Arş.Gör.Neşe Nur AKKAYA (1) MELEĞİM - PAMUK ANNEM CENNETE UÇALI TAM BİR YIL OLDU /Bekir AKKAYA (1) MERYEM BİLGÜ VEFAT ETTİ (1) MESAİ SAATLERİNDE KAHVALTI VE SİGARAYI YASAKLAYAN VALİYİ ALKIŞLIYORUM /Bekir AKKAYA (1) MHP'nin Küşnefak Kayası Tepkisi (1) MSN Kullananlar Dikkat! (1) MSP Yazan Bu Fotoğraflar 08/03/2017'de Korgan- Tepalan Arasında Çekildi (1) Makbule ya da Hatice fark etmez. Bir Gün Gelir Her Şeyin İnkarı Mümkündür (1) Malboracı Osman/ Türkü (1) Mantar Yetiştirme (1) Manşetlerde İslam Düşmanlığı (Hürriyet) (1) Mehmedim / Türkü (1) Mehmet Arşı Yazıları (1) Mehmet Arşın Bekir Akkaya'yı Yazdı (1) Mehmet Arşın Şiirleri (1) Mehmet Arşın'ın Tüm Şiirleri (1) Mehmet Ergani Yazıyor... (1) Mehmet Evin Yine Niksar Yolunda/Video (1) Melamet Hırkası / Türkü / Hacı Mehmet Sana (1) Melikoğlu Sülalesi / Nazım Aslan (1) Memleketimin İnsanlarına (Şiir) /Ekrem Saygı (1) Merili Tak Tak Delikli Demirli Fahri (1) Metin Dinç'ten Bayram Kutlaması (1) Meşrubat Kumru'dan (1) Miniklerim..Şimdi Kocaman Oldular....Hepinizi Öpüyorum (1) Muhteşem Görüntüler/Video (1) Mustafa Dereköy Yazıyor (1) Mustafa TOMAKİN Eğitim Bir'i Yazdı Ben de Yorum Yaptım (1) Mustafa Çaya Milletvekili Adayı/ Afiş (1) Mustafa Çaya'yı Tanıyalım (1) Mutlu Ol/Bu Bir Emirdir/Film (1) MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SUAT EVİN KUMPAS’A NEDEN OMUZ VERDİ?/KUMPAS YAZILARI -11 /Bekir AKKAYA (1) Narinim-Türkü / Alper Zoroğlu (1) Nazım Aslan Yazıları (1) Ne Biçim (Ne) Bir Şey /Bekir Akkaya (1) Nitelikli Okul Kazanan Var mı? (1) Nitelikli okul kazanan öğrenciler açıklansın (1) Numan Kurtulmuş Diyor ki /Afiş (1) Nur İslam ve Mutlak Dünyaya Hakim Olacak (1) NİTELİKLİ OKULLAR ANCAK ŞENLİKLERLE KAZANILIR (!) /Bekir AKKAYA (1) ORDU’DA GÜLŞEN SOW YA DA OKSİMORUN /Bekir AKKAYA (1) Odam Kireç Tutmuyor/Türkü (1) Olmayan Müdürlüğe Gözyaşı Dedik ama Ümidim Boşa Çıktı / Bekir AKKAYA (1) Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ İstifa Etti (1) Ordu Klibi /Video (1) Ordu Tarihi (1) Ordu ve İlçelerinde Nüfus Sayımları (1) Ordu İmam Hatip Lisesi 12/C -1982-1983 Mezunları/ Fotoğraf Yahya Doğmuş (1) Ordu İmam Hatip Lisesi 1981-1982 XII/A Sınıfı (1) Ordu İmam Hatip Lisesi 1982 Yılı Öğretmenler... (1) Ordu İmam Hatip Lisesi Öğretmenleri Toplu Halde-1982 (1) Ordu İmam Hatipliler Buluşuyor/ 2014 /Afiş (1) Ordu'da Nitelikli Liseler (2018) (1) Ordu'nun Yeni Logosu/ Logo (1) Pamuk Annem (1) Paslı Poşet Tıngırtıları/Türkü (1) Pazaryeri'nin Karşısı (1) Pinokyo Dede Çay TV'de/Video (1) Pirenin Yeri (1) R (1) REA Adlı MSN yi Kabul Etme (1) RESMİ BELGEYİ YOK SAYAN VE SUÇÜSTÜ OLAN BAŞKAN VE MÜDÜR OKUMASA DA OLUR /KUMPAS YAZILARI -14 /Bekir AKKAYA (1) Rahat Durmayacağız (1) Rahime Bilgü (Rahmabla) Vefat Etti (1) Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun (1) Recep Tayyi Erdoğan Klip (1) Rehmetli Cemal Zorlu ve Ben Bekir Akkaya (1) Resmi Kurumlarda Bayramlaşma (2001) (1) SAYIN ASIM zolana (1) SORULAR /Bekir AKKAYA (1) SORULAR /Bekir AKKAYA (KUMPAS YAZILARI-2) (1) Saatleriniz Ayarlayın (1) Salih Mirzabeyoğlu Perde Arkasına Geçti /Bekir Akkaya (1) Salih Mirzabeyoğlu “Perde Arkasına Geçti” /Bekir AKKAYA (1) Samsun'u İzleyelim/Video/Bekir Akkaya (1) Sana Sürprizlerim Olacak -1 /Bekir AKKAYA (1) Sana Sürprizlerim Olacak -1 /Bekir AKKAYA (KUMPAS YAZILARI-1) (1) Sebahattin Saltı'yı Tanıyalım (1) Selamet Kurt Hoca'nın Hatıra Defterine Yazdığım (1) Sessiz Şehir / Ekrem Saygı (1) Sevinç Ay- DARBE/Türkü (1) Seçim Öncesi Kımıldamayanlar (1) SİZ ADAMSANIZ BEN DE ADAMIM-1 / Bekir AKKAYA (1) Sıra Dışı Mimar Çelik Erengezgin Eserleri İle İlgili Diyor ki (1) TARİHLER AYNI DEDİK (1) Tarakcı Hamit Hoca (Kısık) ve Hacı Hulusi Baba (1) Tarakcı Hamit Hoca / Bekir Akkaya (1) Tarihi Fotoğraflar (1) Tarikat-Cemaat ve Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Kapatılsın(!) Bekir AKKAYA (1) Tekin Serdaroğlu'ndan Açıklama (1) Tepealan-Korgan Arası (1) Ticabi Civelek'ten Çol Çocuk Değerlendirmesi /Video (1) Topaldan İmam Olmaz/Bekir Akkaya (1) Topraktan uzaklaşmış olanlardan uzak durunuz...Doğduğum ve büyüdüğüm evimiz (1) Tusunamiden Önce - Tusunamadinen Sonra /Fotoğraflar (1) Türkçe Öğretmenim Vedat GÜLER (1) Türkü CD'den (1) Widowsta son kullanılan öğelerin kaydınının engellenmesi (1) YAYLAYA ÇIKAN SANATCI(!) CD’Yİ ANKARA’DA UNUTMUŞ! /Bekir Akkaya (2004 YILINDA YAZILDI) (1) YUNUS ÇAYA VEFAT ETTİ (1) Yakup Elbir'den Bekir Akkaya'ya Mektup (1) Yalandan Şenlik : 200 Milyar/Bekir Akkaya /2006 yılında yazıldı (1) Yalandan Şenliğin İlk Afişi (Bu yazı bugün yazılmadı) (1) Yanık İlacı; Goca Garı İlaçları (1) Yarıyıl Tatili İçin Öğrencilere 5 Öneri (1) Yazarımız Süheyla Elma'ya Teşekkür ve Tebrikler... (1) Yazılarımıza Kaymakamlık Makamınca TAKDİR (1) Yazımızın Peşine Düştü / Emrah KAVCI (1) Yetişkinler Yazılı Olursa/ Video ve Fotoğraf (1) Yukarı Fizme Belediye Başkanı Fahri Kavasoğlu (1) Yukarıdamlalı Muhtarı Ziya Öğme (1) Yunus Çaya ( Allah Rahmet Eylesin) (1) Yusuf YALÇOVA Kumru Ak Parti Belediye Başkan Adayı (1) Yusuf Yalçova (1) Yusuf Öbelik'ten Bekir Akkaya'ya Mektup (1) YİNE SUÇ OLDU /Bekir AKKAYA (1) Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Dil Kursu Eğitimi Hatırası (1) Yılmaz Karaslan (1) Yılın Öğretmeni Seçilmiştim. Ödül Töreninden Kareler ve Ödülüm(!) -3 /Bekir AKKAYA (KUMPAS YAZILARI-3) (1) Zafer Toprak/Türkü; İsmet Erçal ın Şiiri Şarkı Sözü Oldu!(Dinle) (1) Ziya Bilgin Hoca'nın Hatıra Defterime Yazdıkları (1) dilekçe (1) kötüler kaybeder!/Nihal Doğan (1) ÇAY DA VAR KAHVE DE (1) Çakal (Şiir) / Bekir AKKAYA (1) Çalarak Şair Olunmaz (1) Çalı Kahvesi (1) Çatak Kuran-ı Kerim Kursu Hatırası- Ali Duran Demircioğlu Arşivi (1) Çiğ Köfte ve Maklube Şhow (31 Fotoğraf/) (1) Ömer Fatsa Hoca /Ahmet ÇAPKU (1) Örencik Kır Evleri / Araş.Gör. Neşe Nur AKKAYA (1) Özgür Körükçü - Kaymakam (1) Özlü Sözler (1) Öğrencilere Derede Çöp Toplattılar (1) Öğretmenler Günü Kutlama (1) İLKSAN KİMLİK/ Bekir AKKAYA (1) İMAM GÖRÜNÜMLÜ ŞEYTANMIŞIM... (1) İftiranın Bedeli -CHP Huyu (1) İhanetin Beteri/ Gülgün Düzcan (1) İki Gözlüm /Şiir/Video - Yılmaz İmanlık (1) İnternet mi? Kütüphane mi?/Bekir AKKAYA (1) İslamcı Dergiler Projesi (1) İsmet Kaymak Yazıyor (1) İsmet Kaymak'tan Mektup Var (1) İstanbul Kumrulular Derneği Şöleni / Afiş / 2008 (1) İstanbul Notları/ Osman Yılmaz (1) İstanbul'u İzleyin/Video (1) İstemesini Bilen Çayı Ucuza İçiyor (1) İyiler kazanır (1) Şair ve Yazarlara Öneriler/ Cengiz Aytmatov (1) Şaşkınlık Ama Neden?/Nurullah AYDIN (1) Şehitlerimiz (1) Şenlik Yaylada (1) Şikayetim Var (1) Şükrü Naili Paşa'nın Kamburu /Hamza BİLGÜ (1) “Dava Adamlığıyla Başlayan Ve Hüsranla Biten Bir Ömür...“/Ahmet TAŞGETİREN /Star (1)